Výroba vodítek z paracordu

Už nějaký pátek vodím holky na "home made" vodítkách, která vyrábí náš páníček ;) Vodítka jsou velmi pevná, kvalitní, dobře se s nimi manipuluje při výcviku, výborně uchytitelná v autě. Neublíží jim ani velmi časté praní. Momentálně vodím holky na rozdvojce. Pokud by se některá vodítka líbila i vám, neváhejte nás kontaktovat a přikládám odborné info.
 
 

Vodítko pro psa z paracordu

Paracord

Parachute cord, česky padáková šňůra, je lehké nylonové lanko, které původně začali využívat američtí výsadkáři během druhé světové války. Kromě původního účelu, tedy nosných šňůr v padácích, nalezli vojáci mnoho dalších způsobů využití -  uchycení vybavení na batohy, připevnění zavazadel k vozidlům, stavba přístřeší, šití,… Paracord byl dokonce využíván i astronauty při opravě Hubbleova teleskopu.

 

Paracord je tedy vyroben z nylonu a tloušťka lanka je asi 4 mm. Lanko se skládá ze dvou částí – obal a jádro. Obal je pružnější a je upletený s mnoha pramenů, což mu dává hladkou texturu. Jádro je tvořeno ze 7 dvojitých přízí. Díky těmto vlastnostem je jeho využití tak široké, jelikož se dá „rozebrat“ až na jednotlivé tenké prameny. Jednou z hlavních předností je však nosnost paracordu, která je udávána až 250 kg.

 

 

 

Vodítko

Vodítko pro psa upletené z paracordu vychází z tzv. survival náramků – oblíbenými mezi outdoorovými nadšenci, jelikož v případě nouze jej lze snadno rozplést a získat tak zhruba 3 metry pevné šňůry – vodítko je jen o něco delší. Středem vodítka prochází dvě části šňůry, které jsou opleteny po celé délce, nemusíte se tedy vůbec bát, že by se vodítko přetrhlo, byť by váš čtyřnohý přítel tahal sebevíc. Šířka vodítka je zhruba 2 cm. Díky nylonu se dá vodítko bez problémů prát i v pračce. Vodítko lze uplést z jedné nebo ze dvou barev paracordu (vyrábí se i strakatý), takže lze vodítko barevně sladit k obojku či barvě psa. Stejně tak je na každém z vás, jakou délku vodítka si zvolí, zda chce vodítko s karabinami na obou koncích a možností nastavení různých délek nebo jen s jednou karabinou a pevným poutkem na ruku či jinak zakončené, zkrátka co kdo preferuje a vyhovuje mu. Stejně lze vyrobit i například rozdvojku, pokud máte pejsky dva.

Vzor vodítka vypadá takto (z druhé strany jsou barvy zrcadlově – tmavší po okrajích, světlejší uprostřed):

Existuje však řada dalších způsobů pletení, takže pokud by měl někdo nějaké kontrétní přání, určitě není problém se domluvit a zkusit to (rád se něco přiučím), vše záleží na domluvě.

Cena za vodítko je orientační, neboť se odvíjí především od jeho délky, počtu karabin, eventuelně kroužků apod. Lze říci, že vodítko o délce 1,5 metru je upleteno z asi 22 metrů paracordu, a se dvěma karabinami a možností zkracování vychází cenově na asi 300 až 350 korun. Delší vodítko stojí pochopitelně o něco více.

Jakékoli dotazy, přání či objednávky můžete směřovat na: ivos.jasek@gmail.com

Vzorník barev najdete zde:

Vzorník.pdf (1966597)

 

Kontakt

www.jack-brann.webnode.cz Zbýšov radka.schmolzova@gmail.com