Jackie a canisterapie

Jak jsem avizovala již v úvodním povídání o Jackii, 7. listopadu 2013 úspěšně složila canisterapeutické zkoušky a je aktivním členem Cantes Brno, o. s. Ke canisterapii nás přivedla především její milá, klidná a vyrovnaná povaha a její oblíbenost mezi lidmi. A také to, že mamka pracuje v DPS v Rosicích u Brna, kam nyní pravidelně chodíme.

Zkoušky absolvovala po absolvování kurzu v Psím Parku, který vedla slečna Marika Michajlová a tím bych Marice chtěla poděkovat, protože je prvním člověkem, který mě v mém kynologickém životě dovedl k nějakému cíli. Více o naší cestě za získáním canisterapeutických zkoušek si přečtěte v následujících odstavcích ;)

Jackince byla bohužel v květnu 2016 diagnostikovaná nejtěžší forma dysplazie obou kyčelních kloubů. Vzhledem k tomu, že musí mít po všech směrem přiměřenou zátěž, jsem v srpnu 2016 naši canisterapeutickou činnosti definitivně ukončila.

CANISTERAPEUTICKÉ ZKOUŠKY 7. 11. 2013

 

 Jackie dnes k mé nesmírné radosti složila zkoušky ZCP 1 a na naše stránky můžeme přidat novou kolonku! Zároveň ji patří nejen můj nesmírný obdiv, že zvládla to, co zvládla...naši činnost budu směřovat ale do podstatně jednodušších směrů, než které byly u zkoušek.

 Ráda bych rozebrala a napsala pár slov k jednotlivým cvikům, max. počet bodů 10, potřeba 140 ze 200.

 

Průchod skupinkou lidí - 5 bodů, lekala se, pádu petflašky, misky na parkety, chtěla ze skupiny odejít.

 

Ukončení hry ve skupině a přivolání psa psovodem - 5 bodů, volala jsem dříve, než dal rozhodčí pokyn, přišla v pohodě, nestačila jsem dát povel k noze a odběhla zpátky do skupinky, prakticky se povedlo napotřetí. Ztráta především mojí blbostí.

Přivolání psa - 7 bodů, bez větších problémů, akorát odběhla, musíme zlepšit hned přisednutí k noze i v těžších podmínkách.

 

Ovladatelnost psa - 7 bodů - hlavně moje chyba, špatně jsem držela vodítko.

 

Sedni, lehni, vstaň - 7 bodů - u vstaň posunek

 

Aport volný - 1 bod - bez komentáře, zapomněla přinést (a to měla své oblíbené stehno), symbolického bodu však dosaženo! :D

 

Ovladatelnost psa bez obratů na místě - psa vede klient - 9 bodů - jedna malá korekce.

 

Spontánní zájem o psa - 9 bodů, o chybě nějak nevím.

 

Podávání pamlsků - 10 bodů, bez problémů

 

Mírné tahání psa za srst, uši, ohon - 8,5 bodů - hodně jsem chválila, oproti předchozímu stavu perfektní

 

Reakce na rušivé podněty - 6 bodů - lekání

 

Pošťuchování psa holí, berlemi, odstrkování psa rukou, nohou - 0 bodů - chňapla po berli, chůze jakž takž

 

Reakce psa na hračky, deštník, nárazový hluk - 7 bodů, lehce se lekala, pro mě oproti předchozímu stavu výborné

 

Chování psa při česání a jeho kartáčování cizí osobou - 9 bodů, o chybě nevím

 

Klid psa při pádu běžícího klienta před psem - 10 bodů - chtěla zachraňovat ;-)

 

Reakce psa na invalidní vozík a klienta na vozíku - 8 bodů - trochu ucukla při "najíždění"

 

Chování psa ve skupině dětí a dospělé osoby - 10 bodů

 

Nasazování a odebírání obojku psovi cizí osobou - 10 bodů

 

Chování psa při polohování psovoda - 10 bodů

 

Podlézání nebo překračování psa klientem - 9 bodů - nechtěla se nechat překročit - nevím proč, takto zareagovala poprvé, nikdy - ve vlaku, doma, při výcviku problém nebyl. (Viz. má to prý v povaze :D)

 

Celkové skóre 147,5 bodu.

 

Máme co zlepšovat a zároveň jsem ráda, že jsme zkoušku absolvovali s naší přísnější rozhodčí - Marikou Michajlovou! 

 

Nejlepší body měla australanda Mia, prošli jsme všichni! Tímto výsledkem je mi jasné, kam naši činnost směřovat, ale nemění se to prakticny nijak, než s čím jsem do canisterapie šla. Minulý týden při vzorové hodině s Ájou (americký pitbull) a Aimee (kavalír) mě to motivovalo do školky, ale ráda bych ještě s někým. Je taky jasné, že psovod musí znát limity svého psa a on plnit tu hlavní roli v celé canisterapii. Popravdě, prostředí psychiatrického oddělení na mě udělalo nepříjemný dojem, natož zvládat v takovém prostředí ještě terapii se psem. Takže musíme vykročit budoucí spolupráci! A kde jinde než v Domě s pečovatelskou službou v Rosicích u Brna a časem uvidíme...

 

 

No a co nás čeká teď? Musíme Marice napsat hodnocení, naučit aport a odložení a možná se v prosinci zúčastníme dvou závodů v kategorii ZZO nebo ZOP v Oslavanech a "mírně pokročilí" na KK VFU. A taky oprášíme hry ze semináře "přivolávačských her". V prosinci mě čeká seminář s RNDr. Šustou a na příští rok máme naplánovaný nový kurz v Psím Parku (buď pozitivka nebo poslušnost v terénu), zkoušky ZOP a ZZO a dál? Uvidíme ;-) Jsem teď plná vizí a cvičící energie (i když Jackie dole spí a odmítá se mnou po dneším převelice dlouhém dni komunikovat :D).

 

P.S. Vesta by měla být příští týden a certifikát od pana Karáska a tričko Cantes snad brzo taky ;-)

 

R+J

 

Náš přípravný kurz v PP

Ahoj!

 

Jak jsem Jackii, sobě a všem okolo slíbila, dodržela jsem slovo a hned po příjezdu z krásné dovolené na Zakarpatské Ukrajině nám začal kurz, který je zakončen zkouškami. Zkušební řád sdružení Cantes, o. s. Brno najdete pod tímto odkazem: https://cantes.eu/files/zkousky.pdf.

Rovnou přikládám i odkaz na webové stránky sdružení, kde je spousta zajímavých informací:

https://cantes.eu/

Kdybych ho měla nějak okomentovat, je tu pár věcí, ze kterých mám trochu obavy - jako je mírné tahání na inkriminovaných místech typu slabiny, ocas, nohy, uši - v našem případě bude asi trochu zlobit ten ocásek. Žádný ze specializovaných cviků by nám problém ale neměl dělat. Ty obecnější cviky se skládají z klasické poslušnosti a patří mezi ně také ovládání psa na vodítku klientem, což asi bude více než problém u více pejsků - hlavně u Jackie - psa jednoho pána. Rozhodla jsem se, že jak bude mít mamka trochu času, zkusíme to rovnou naoostro - s důchodci a uvidíme. V tomto případě máme bezpochyby výhodu, že je možnost praktického procvičení už s naší cílovou skupinou (příliš neuvažuji, že bychom docházeli za malými dětmi) a můžeme trénovat hůlky, invalidní vozíky, pomalejší pohyby apod. Jenže to u poslušnosti není vše, čeká nás také aport, naše noční můra, cvik, který jsme nikdy nezvládly až do konce. Po marném cvičení "lehni" klasickou metodou jsme minulý týden začaly tento povel tvarovat a zatím sklízím docela plody úspěchu - alespoň v nerušivém prostředí, v Psím Parku, kde je to přece jen náročnější, to šlo hůře. Příští hodinu máme slíbené procvičení aportu, tak snad to touto metodou půjde. Celkově mám z kurzu zatím dobrý dojem, tak nějak jsme tam zatím všichni nastejno - i když ochota učit se, se u australandy projevila teď mnohem víc než u hovíka ;-) Jinak jsem se sešly fajn parta - samé holky, no teda tu psí partu kazí jeden bordeří odrostenec ;-)

Takže vstříc novým poznatkům, trénování a doufám, že nám do konce roku přibude u jména první naše složená zkouška - ZCP1.

A také nesmím zapamenout, že mému miláčkovi budou zanedlouho 4 roky!

 

R+J 

 

 

Kontakt

www.jack-brann.webnode.cz Zbýšov radka.schmolzova@gmail.com